The Time Keeper

Home Forums The Time Keeper The Time Keeper

This topic contains 10 replies, has 2 voices, and was last updated by  WeronikaPW 3 years, 11 months ago.

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
  • Author

Dear,Mr. Albom,THIS STORY IS AWESOME!!!!! I found a lot of themes and motifs in this story. It made me think of how I can’t bend time, neither can anybody.However, I have just two questions: is this story going to have a movie? That question is always on my mind. How did you feel about this story? Was it fun? Or was it good? Anyway, I wanted to say thank you for making this story. It’s really good.~Lisa Bush 8th grade Groom J.H.Groom, TX

Dear Mr. Albom,I really wish you would write another book like The Time Keeper. It doesn’t even have to be of that genre. Do youy ever write action book?Logan Siler8th GradeGroom, JHGroom, TX

Dear Mitch Albom, I really enjoyed reading ‘The Time Keeper’ I am using it for my ‘writer’s craft’ class in a project about you. I was wondering if you could answer 2 questions for me?-Why do you write?-How do you write? (What is your method/style for writing?)Thank you

Thank you for writing the book The Time Keeper. I learned that you should spend your time wisely because you do not have forever. Nathan Ruthardt 8th Grade Groom JH Groom, TX

Dear Mr. Albom,

My class and I just finished reading your book The Time Keeper, and I thought it was great! I absoluely loved it. It inspired me to live each day to the fullest and not waste my time. What inspired you to write this book? I hope you write back. Thank you for writing this awesome book. Jamey Germany 8th Grade Groom JH Groom, TX

Dear Mr. Albom,I really liked your book. It has a lot of meaning. My favorite quote is “There is a reason God limits our days.” I really look forward to reading more of your books. Lauren Kuehler 8th Grade Groom JH Groom, TX

Dear Mr. Albom,

Your book changed the way I look at life, and so I was wondering how you came up with the idea for The Time Keeper. I was also wondering how old you were when you started writing. Than you! Morgan Trevino 8th Grade Groom JH Groom, TX

Dear Mr. Albom,

The book The Time Keeper was so interesting with all of the life lessons. My favorite part was when Dor went back in time. James Bush, 8th Grade, Groom JH, Groom, TX

Dear Mr. Albom,

After I read The Time Keeper, I was thinking in a different way. I never knew how much I wanted time to speed up or slow down. I constantly want time to speed up at school, and to slow down when I’m having fun with my friends. How did you come up with the idea for this book? Anyway, I loved the book and it inspired me greatly. Chelsey Lamb 8th Grade Groom JH Groom, TX

We read The Time Keeper, and it was a great book. I learned a great life lesson: “Use your time wisely, we don’t live forever. Charity 8th Grade Groom JH Groom, TX

WeronikaPW
    Member

Thank you for this book, dziękuję. Mój angielski jest słaby, więc będę pisała w języku ojczystym.Książka trafiła do mnie wczoraj, choć miałam zamiar kupić ją już wcześniej. Jeśłi ktoś mówi, że wierzy w przeznaczenie, to tak jest, bo nie na wszystko w naszym życiu mamy wpływ, niektóre rzeczy dzieją się bez naszego udziału. Na Pana książkę “wpadłam” przypadkowo na jedenej z internetowych księgarni. Przeczytałam opis książki, bo zainteresował mnie tytuł. Zaintrygowana postanowiłam kupić książkę, ale później zrezygnowałam z zakupów. Kilka dni temu znów wróciłam do internetowej księgarni, z myślą, jak nazywała się ta książka, o czasie… Znalazłam, zamówiłam, wczoraj odebrałam i zaczęłam czytać. Bez pośpiechu, bez presji, było mi to potrzebne. Czas…. Jest a często zapominamy jak jest ważny, jak bardzo go tracimy, marnujemy. Dziękuję za to doświadczenie, za tę historię. Książkę przeczytałam, ale będę do niej wracać, będę dzielić się nią z innymi… Thank you! Weronika, Poland

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Pin It on Pinterest